Кожна дитина, яка отримала певний життєвий досвід, рано чи пізно задає питання батькам “А як я народився на світ?”. В цей момент потрібно відповісти максимально коректно і правдиво! Від даної відповіді буде залежити майбутнє світосприйняття маленької людини! Щось подібне відбувається у початківців, коли вони починають цікавитись маржинальною торгівлею і ф’ючерсами. В даній статті ми постараємось максимально коректно та правдиво пояснити усі тонкості маржинальної торгівлі.
Чим відрізняється маржинальна і фьючерсна торгівля від простої
Основна відмінність від ф’ючерсної торгівлі від спот торгівлі – це кредитне плече. Іншими словами, торгуючи на споті Ви ризикуєте тільки своїм капіталом. Використовуючи ф’ючерсну торгівлю Ви берете у позику капітал у біржі. Таким чином Ви ризикуєте і коштами біржі.
Основні плюси ф’ючерсної торгівлі:
- Відкриваються двері до додаткового капіталу
- Торгуючи невеликі рухи ціни з торговим плечем Ви отримуєте такий же прибуток, як від торгівлі на споті, беручи більші рухи ціни
- Низькі комісії для входу і виходу з позиції
Основні мінуси ф’ючерсної торгівлі:
- Збиток не вдасться “пересидіти”
- Додаткові комісії на утримання комісії
З однієї сторони здається, що плюсів більше ніж мінусів. Проте саме торгівля на ф’ючерсах відбирає у людей депозити повністю. Тому, якщо Ви вирішили торгувати Ф’ючерси Біткоїна – пересвідчіться – що ви добре розумієте свою стратегію торгівлі і вмієте контролювати ризики.
Які кроки треба зробити, щоб почати торгувати ф’ючерси біткоїна
За основну ми візьмемо найбільшу європейську криптовалютну біржу Whitebit. Для початку потрібно перевести свій капітал з “основного” балансу в “заставний”

Після поповнення “заставного балансу” переходьте на торгівельну сторінку торгівлі Ф’ючерсами:

третій крок – це сама торгівля. Тут все схоже як під час торгівлі на споті:
- Вибираєте тип ордера для входу в позицію (лімітний чи ринковий)
- Виставляєте розмір Вашої позиції
- Тиснете “купити” або “продати”
Лонг і шорт – що це і в чому різниця
Слова “лонг” і “шорт” – це 90% термінології трейдера. Звісно, це жарт, проте нерозуміння цих термінів є у багатьох учасників на ринку криптовалют.
Слово “лонг”, англ “long” означає торгову позицію, під час якої Ви хочете купити криптовалюту дешевше, щоб у майбутньому продати дорожче і заробити на цьому. Зазвичай ринки (не тільки криптовалюта) мають здатність рости довго. Хвилі росту змінюють свою динаміку і тягнуться. Тому такі позиції і називаються long position – довгі.
Слово “шорт”, англ “short” – означає торгову позицію, під час якої Ви хочете спочатку продати дорого, щоб у майбутньому купити дешевше. І саме на різниці ціни продажі і майбутньої покупки заробити. Якщо Ви подивитесь на всі глобальні падіння ринків, ви замітите цікаву особилвість. після довгої хвилі росту ринки падають блискавично. Мало хто встигає приймати правильні рішення. І ці хвилі падіння так само швидко закінчуються. Саме тому позиція на пониження ціни називається “Short” – коротка.
Хвилинку – як можна спочатку продати, а потім купити?
У багатьох початківців не вкладається в голові механіка шорт позиції. Якщо у вас є гроші і ви купуєте за них криптовалюту і потім продаєте дорожче – тут все зрозуміло. А як спочатку продати криптовалюту, якої у вас немає, щоб потім купити її по дешевшій ціні і на цьому заробити?
Для кращого розуміння наведемо приклад з життя. Уявіть собі, що Ви дізнались що ціна на айфони буде падати. Ваш друг займається продажем айфонів. Ви приходите до свого друга і пропонуєте йому угоду: “Я беру у тебе 10 айфонів а за 3 місяці віддаю 11”. Друг позичає Вам айфони і Ви їх одразу продаєте по 20000 грн кожен. Через 2 місяці ціна на айфони падає і ви купуєте їх по 10000 грн (11 шт). Таким чином:
20000*10=200000 грн – виручка з продажу 10 айфонів
10000*11=110000 грн – витрати на покупку 11-ти айфонів.
Таким чином Ви заробили 90000 грн, при цьому сплативши “комісію” другу у вигляді 1-го айфону. Чи залишитесь Ви друзями після такої махінації – хороше запитання. Проте саме так виглядає механіка шорт позиції на криптовалютній біржі. Перший крок – це позичання у біржі якої криптовалюти. Другий крок – продаж даної криптовалюти (це відбувається одночасно з першим кроком). Третій крок – купівлі криптовалюти по дешевшій ціні (в такому випадку Ваш борг автоматично погашається і з Вами залишається тільки прибуток)
Комісії під час торгівлі фьючерсами
Скільки бірж стільки різних пропозицій щодо комісій. Проте варто розуміти, що є два основних види комісій:
-Комісії при вході і виході в позицію
-Комісії для утримання позиції
Якщо розглядати рівень комісій криптовалютної біржі Whitebit – вони є наступними:
- Комісія при вході чи виході з позиції – 0,01-0,035. Тут все залежить, яким типом ордеру Ви закриєте позицію лімітним чи ринковим. Проте погодьтесь, це досить низькі комісії, враховуючи, що на спот торгівлі вони в декілька раз вищі
- Комісія для утримання позиції – 0,098% за день. Якщо увійти чи вийти з позиції виглядає досить дешевим задоволенням, то утримувати – це не так і дешево. Тому ф’ючерсна торгівля повинна бути чіткою і швидкою. Інакше Ви будете втрачати на банальному очікуванні в позиції.
Доречі, якщо Ви виставили лімітний ордер, який ще не спрацював – на нього теж нараховується комісія в розмірі 0,098% вдень. Це саме той факт, як можна загубити гроші навіть не торгувавши.
Що таке маржинальне плече і чому наступає ліквідація депозиту
Маржинальне плече – це розмір позики біржі, яке в еквівалентному значенні дорівнює розміру Вашого депозиту. Якщо Ви завели на ф’ючерсну торгівлю $1000 – це рахується перше торгове плече. Це Ваші особисті кошти. Якщо Ви будете торгувати не більше ніж на $1000 – це буде практично як спот торгівля. Проте біржа дає можливість взяти гроші в позику. Тому, якщо Ви обираєте для торгівлі 3-те торгове плече – Ви зможете розпоряджатись сумою:
$1000*3=$3000
Чому це корисно? наведемо приклад. Уявіть собі, що Ваш друг відкрив позицію по Біткоїну на спот торгівлі на $1000. Він зловив ріст біткоїна на 10%. його прибуток становить $100. У Вас також є $1000, проте на ф’ючерсній торгівлі. І Ви приймаєте рішення зайти в угоду з 3-м плечем. Таким чином розмір Вашої позиції $3000. В такому випадку, щоб заробити тих самих $100, що заробив Ваш друг, Вам достатньо зловити рух ціни біткоїна всього на 3% (а не на 10%). А витримавши в позиції рух ціни на 10%, Ви заробите в 3 рази більше ніж Ваш друг!
Чим це жахливо? Зазвичай у маржинальну торгівлю приходять початківці, які не вміють керувати ризиками. Ці люди думають тільки про більші заробітки, забуваючи іншу сторону медалі. Справа в тому. що у випадку помилки, ви отримаєте і збиток в декілька раз більший ніж, якби Ви торгували на спот торгівлі. І часто торгівля на ф’ючерсах закінчується ліквідацією депозиту.
Ваш депозит ліквідується біржею, оскільки Ви більше не можете забезпечувати своє боргове зобов’язання. Це схоже на банальний кредит. Якщо Ви взяли кредит на квартиру і в заставу залишили свій дорогий автомобіль, то у випадку зупинки виплати платежів за квартиру у Вас відберуть Ваш автомобіль.
Як правильно виставляти ордери, щоб закрити позиції
Для того, щоб не допустити ліквідації депозиту потрібно:
- контролювати свої позиції за допомогою стоп ордерів або контртрендових угод
- Мати додатковий капітал, для застави
Якщо у Вас немає розуміння як контролювати ризики своїх позиції і вільний капітал відсутній – не радимо Вам розпочинати торгівлю з кредитними плечами.